SLF7045T-6R8M1R7-PF
Mfr.Part #:
SLF7045T-6R8M1R7-PF
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD,7.00mm×7.00mm×4.50mm SMD/SMT 6.8 µH 20 % 1.74 A 39 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)4.8 mm
Length7 mm
Width7.0104 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Case Code (Metric)7045
Number of Pins2
Resistance39 mΩ
Composition(Kit Type)Wirewound
Height4.5 mm
Depth7.2 mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHCNo SVHC
Current Rating1.74 A
DC Resistance (DCR)39 mΩ
Test Frequency100 kHz
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
ShieldingShielded
Inductance6.8 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)1.74 A
inductance tolerance20 %
Max DC Current1.74 A
DC Current1.74 A
Saturation Current1.7 A